4 grudnia 2020 roku w Galerii „Tycjan” Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Kielecki (ul. Sienkiewicza 29/Plac Artystów) została udostępniona wystawa malarstwa Karoliny Magdaleny Kozieł „Współczesne inspiracje pasiakiem świętokrzyskim” zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które artystka otrzymała w „Konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2020”. Wszystkich chętnych do oglądania obrazów zapraszamy w godzinach pracy sklepu/galerii „Tycjan” w godzinach 10.00-18.00. Ekspozycja będzie czynna do 11 grudnia 2020 roku.
Wystawa „Współczesne inspiracje pasiakiem świętokrzyskim” jest kontynuacją projektu – cyklu malarskiego z 2015 roku. W ramach zadania powstało dwanaście obrazów inspirowanych pasiakiem świętokrzyskim. Regionalny motyw jest punktem wyjścia do przetworzeń abstrakcyjno-geometrycznych. Elementami łączącymi w obrazach są: format kwadratu, linie poziome, pasy, układ rytmiczny, powtarzalność. Najlepiej oddającym kolor pasiaka świętokrzyskiego jest kadmium jasny czerwony, który podbity jest czernią – jak w oryginalnej zapasce świętokrzyskiej. Większa część obrazów jest poszukiwaniem sposobu interpretacji oryginalnego wzoru. Trzy obrazy z cyklu odbiegają od ogólnej koncepcji dzięki wykorzystaniu innych barw. Jeden z obrazów zainspirowany jest pasiakiem z okolic Bodzentyna (woj. świętokrzyskie), charakteryzuje się on ciepłą, żółtą barwą nawiązującą do miodu, dwa pozostałe są zainspirowane zapaskami z Domu Tkaczki w Bliżynie. Powstanie obrazów poprzedziła analiza tkanin ludowych, głównie zapasek w różnych miejscach regionu świętokrzyskiego: Muzeum Wsi Kieleckiej Oddział w Tokarni, Domu Tkaczki w Bliżynie, autorskich tkalniach u gospodyń należących do Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki w okolicach Bodzentyna czy strojów ludowych w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wystawę poprzedziły warsztaty malarskie inspirowane pasiakiem świętokrzyskim.
Projekt „Współczesne inspiracje pasiakiem świętokrzyskim” wyróżnia się oryginalną formą wykorzystania motywu pasiaka we współczesnym malarstwie abstrakcyjno – geometrycznym. Celem projektu jest podniesienie jakości kulturalnej w obszarze twórczości ludowej. Być może dzięki temu pasiak świętokrzyski przestanie być tylko niemodnym motywem z ubrań naszych babć, dzięki projektowi zagości w obrębie malarstwa współczesnego. Projekt miał na celu przypomnienie motywu świętokrzyskich pasów, kiedyś szeroko stosowanego w strojach regionalnych oraz zaprezentowanie go w odświeżonej, bardziej współczesnej formie.
Karolina Sideł-Kozieł
Urodzona w 1987 roku w Kielcach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach – specjalność tkanina artystyczna. Doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych (2019). Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Uczestniczyła w wymianach studenckich we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, programie MOST na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Erasmus/Sokrates w Accademia di Bella Arti di Bari we Włoszech. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura Kielce. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, współautorka wielu wystaw zbiorowych. W 2013 roku otrzymała nagrodę „Scyzoryk” w dziedzinie Sztuki plastyczne – Przestrzeń. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020. Laureatka Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2020.
autor zdjęć: Grzegorz Sideł